Ako správne kompostovať a využiť efektívne a ekologický urýchlovač kompostu?

Ako správne založiť kompost :

Chcete si založiť kompost? Kompost je výborným ekologickým riešením, ako si na svojej záhradke vytvoriť hnojivo pre vaše rastliny.

 

Čo do kompostu nepatrí:
Vyvarujte sa plneniu kompostu surovinami, ako sú korene hlúbovín, čokoľvek plesnivého, citrusové plody, tráva zo závadového prostredia – od cesty a pod. Ďalej sa jedná o burinu v kvete alebo jeho odnože, choré rastliny či ich časti, alebo zvyšky z kuchyne v podobe mäsa a kostí.

Čo do kompostu patrí:
Do kompostu patrí tráva, s použitím Baktoma UK  aj väčšie množstvo čerstvo pokosenej trávy, slama, drvená kôra a drvené vetvy stromov, štiepka, popol z dreva, lístie ovocných stromov, maštaľný hnoj, záhradná zemina, rašelina. Vhodný je aj odpad z kuchyne v podobe zvyškov zeleniny a nehnilé ovocie a pod.

 

Veľmi účinný prírodný produkt, ktorý je určený na urýchlenie dozrievania záhradného kompostu. Je to bakteriálna zmes zmiešaná s nespracovanými enzýmami, emulgátormi a živinami. Táto zmes dokáže urýchliť dozrievanie kompostu a zároveň dokáže zachovať všetky živiny v komposte. Náš výrobok BAKTOMA UK funguje v dvoch  cykloch:

  1. urýchľuje začiatok kompostovania
  2. výrazne skráti dĺžku kompostovania

Priemerná dĺžka kompostu by mala byť cca 1 rok . Tiež záleží na tom ako kompostujete. Niektoré plodiny ako je citrón (citrusové plody) musíme nakrájať na čo najmenšie kúsky. Ak ich tam hodíme celé, tak ich rozklad predĺžime. V komposte dbajte teda pokiaľ je to možné aby ste vkladali čo najmenšie kúsky biologického odpadu. Dokáže urýchliť kompostovanie až o 3 mesiace.

Aby baktérie dobre fungovali, kompost musíte udržiavať vlhký. Občas poliať vodou.